Hõimupäevad 2017: hõimuõhtu Tartus


Подробная информация о событии


Reedel, 20. oktoobril kell 20
Genialistide klubi, Tartu (Magasini 5)

Soome-ugri hõimuõhtu

Hõimupäevade teisel õhtul  linastub Genialistide klubis
kell 16 Soome 1952. aasta film „Valge põhjapõder“ ning alates
kella kaheksast esinevad Kuat (mari), Mari Kalkun (võro) ja Ailu Valle (saami).
Pärast kontserte rõõmustab tantsupublikut soome-ugri ja venemaa vähemusrahvaste lugudega DJ Daysleeper.

 

VALGE PÕHJAPÕDER
(Valkoinen peura)
Treiler: Valge põhjapõder

Režissöör: Erik Blomberg
Pikkus: 65 min
Soome, 1952

Erik Blombergi filmitud ja lavastatud “Valge põhjapõder” oli esimene Soomes tehtud mängufilm, mis tõi sellele filmimaale laiema rahvusvahelise tähelepanu. Film pälvis 1953. aastal festivaliauhinna Cannes’is ja 1954. aastal Karlovy Varys.

Film on mustvalge (ka operaatorit on selle töö eest mitu korda tunnustatud), väga napi dialoogiga, rohke muusikaga, võiks öelda, peaaegu nagu tummfilm. “Valge põhjapõdra” muusika kohta on kirjutatud, et “selles peegeldub Lapimaa maastiku ning rahva hing, see on kaunis nagu luule”. Arvatavasti on see maailma esimesi mängufilme, milles kujutatakse saamide elu.

“Valge põhjapõder” on poeetiline lugu, muinasjutt nõiutud kaunitarist, kes aeg-ajalt lippab tundras lumivalge põhjapõdrana, ahvatledes jahimehi teda jälitama ning nõnda hukutades jälitajaid. Libapõtra või põdernaist nimega Pirita kehastab kütkestav näitlejatar Mirjami Kuosmanen.

 

Valgepoeder2 Valgepoeder3

Võroke Mari Kalkun ja saam Ailu Valle

Mari Kalkun on Võrumaa juurtega muusik, laulja ja looja, kelle muusika tunnussõnaks on vahetus. Tema meeldejäävad meloodiad ja ruumilised helimaastikud on inspireeritud eesti luulest ja loodusest, regilaulust ja elust enesest. Ta käsitseb paljusid pille – kandleid, akordioni, kitarri ja klaverit –, ent eeskätt tunneb Mari ära tema vägeva hääle järgi. Marilt on ilmunud viis albumit, mis on nüüdseks avaldatud nii Euroopas kui ka Jaapanis. Tema 2015. aastal rahvusvahelise ansambliga Mari Kalkun & Runorun salvestatud album “Tii ilo” nomineeriti samal aastal etnomuusika albumi tiitlile Eesti ja Soome muusikaauhindadel.

Ailu Valle on Utsjoelt Kaamasmukkast pärit räppar, kes räpib põhjasaami, soome ja inglise keeles. Tema tekstide temaatika ulatub looduse hoidmisest ja ühiskondlike teemade üle mõtisklemisest, kas siis filosoofilisel tasandil või seisukohavõtuna, kuni inimese siseilma, keha- ja meeleseisundi vaatlemiseni. Ta on välja andnud kaks põhjasaamikeelset sooloalbumit „Dušši dušše duššat“ (2012) ja „7“ (2015).

Mari ja Ailu said esimest korda laval kokku juunikuus Soome 100. aastapäevale pühendatud kontserdil Tallinnas Vabaduse väljakul. Hõimupäevade kontsertidel esinevad nad nii solistidena kui ka üheskoos.

Ailu Valle muusikanäide: „Sáhtán ja Máhtán“
Mari Kalkun ja Ailu Valle: „Rahulaul“

AiluValle_MariKalkun_h6imupaevad2017

Mari Kuat

Marimaa pealinnast Joškar-Olast pärit ansambel Kuat (Jõud) sulandab mari rahvamuusikat eri stiilidega. Kord saadab meloodiline lüüriline laul maride temperamentset tantsumuusikat, siis aga garneeritakse arhailist muusikat nüüdismuusikaga. Väljendusrikas vokaal saadab maride traditsioonilisi instrumente, mida täiendavad basskitarr ja kontrabass. Ansambli liider Ivan Kamentšikov osales oma traditsioonilise pereansambli koosseisus hõimupäevadel ka eelmisel aastal, tänavu suvel võttis ta osa Eesti Etno laagrist.

Kuati muusikanäide
mari Kuat h6imupaevad2017

logotip_drn