Hõimuklubi: Inimõigused


Подробная информация о событии


K, 07. detsembril kell 17 Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6)

capture

 

Inimõigused ja uurali rahvaste õigused

 

Inimõiguste päevale (10.12) pühendatud hõimuklubis arutlevad Inimõiguste Instituudi juhatuse esimees Vootele Hansen ja keeleteadlane Mart Rannut, millises suhtes on üldised inimõigused rahvuste keeleliste ja kultuuriliste õigustega. Mis kasu saavad uurali vähemusrahvused inimõiguste deklaratsioonist, ÜRO põlisrahvaste õiguste deklaratsioonist ja Euroopa Nõukogu vähemuskeelte hartast?

Õhtu lõpetavad soome-ugri filmifestivali FUFF programmist valitud väikese põlisrahva enesemääramise teemat läbi iroonia või huumoriprisma vaatlevad saami lühifilmid:

«Ellos Sápmi» («Long live Sápmi») (treiler)

Mässumeelse komöödia peaosas on karismaatiline naistemehest juht Klemet, kelle külarahvas võimult kukutab. Ajaloolisel sündmusel — esimese saami parlamendi loomisel — põhinevat lugu vürtsitavad eevarüüs hipid, seks ja muidugi pommid.
Režissöör: Per Josef Idivuoma (Sámi)
Norra 2015, 12 min

«Finland European» (treiler)

Saamid, ühed viimased põlisrahvad Euroopas, keelduvad järele andmast valitsusele, kes pärast sajandite pikkust rõhumist ja jõhkrat kohtlemist tahab nüüd neist teha turismiobjektid. Omanäolise vaatenurgaga filmis saab sõna nii klanitud välimusega Soome parlamendisaadik kui ka vana mees saunalaval.
Režissöör: Sámi Ala
Soome 2014, 10 min
Intervjuu režissööriga

 

Kõik huvilised on oodatud! Üritusest osavõtt on prii.

 

Korraldajad:
MTÜ Fenno-Ugria Asutus
Eesti Keele Instituut www.eki.ee

Toetavad:
Tallinna Kultuuriväärtuste Amet
Eesti Kultuurkapital
HTM hõimurahvaste programm

FU_hoimuklubi_09_15